"Sve su staze Gospodnje istina i ljubav,

za onog koji čuva Savez njegov i propise."

Iz pripjevnog psalma 1. nedj. Došašća (Ps 25, 10)

1adv

Došašće nije samo vrijeme,

došašće su ljudi.

Posljednji sud započinje - danas!

14. studenoga 2021.

33. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

33NKG.B Posljednji sud

Posljednji sud (Stephan Lochner, 1435.)

DUHOVNA MISAO. 33.NKG.B

Svršetak liturgijske godine donosi govor o posljednjim vremenima, što je tema evanđelja 33. nedjelje kroz godinu. Isus govori o strahovitim kozmičkim promjenama: pomrčini sunca i mjeseca te padanju zvijezda. Ondašnji svijet kojim je bio okružen izraelski narod štovao je nebeska tijela kao božanstva, a ponekad se to krivoboštvo znalo uvući i u izraelski narod.

Isus ovime želi reći kako će sva lažna božanstva iščeznuti i da će svi u konačnici spoznati istinu o jedinome Bogu. Objavljenju istine o jednom Bogu ide u prilog i slika dolaska Isusa na oblaku, što govori o njegovu dolasku iz nebeskih, vječnih sfera, a njegovo božanstvo potvrđuje se činjenicom da ima moć zapovijedati anđelima koji služe Bogu. Njihov će zadatak biti okupiti sve ljude kroz čitavu povijest.

Dok je uskrsnuće svima zajedničko, konačna destinacija nije, jer jedni će uživati vječni život s Bogom, a drugi će biti u stanju vječnog prokletstva, što je pak plod odabira slobode pojedinca. Bog će poštovati našu odluku kakva god bila, pa će samim time iznijeti i presudu.

Činjenica je da ne znamo kada će biti posljednji sud, to niti ne treba okupirati naše misli. Nije bitan taj dan, nego je bitan današnji dan koji će me odrediti za posljednji dan jer već danas mogu biti pozvan pred lice Božje te položiti račun za svoj život.

Nemamo se nikakvog razloga bojati ni smrti ni suda, jer ako doista vjerujemo i služimo Bogu, svaki dan smo spremni na susret s onim koji je izvor, smisao i cilj našeg života.

Upravitelj župe

Krunoslav Kolar