O sakramentima
Vidljivi znakovi nevidljive Božje milosti
Katolička Crkva ima sedam sakramenata koje je ustanovio Isus Krist, a tiču se svih razdoblja i važnih trenutaka života kršćanina: po njima vjerski život kršćana se rađa i raste, ozdravlja i prima poslanje.
Sakramente dijelimo u tri skupine. Prva skupina su temeljni sakramenti, zato ih nazivamo sakramentima kršćanske inicijacije: krštenje, potvrda i euharistija; druga skupina su sakramenti ozdravljenja: pokora i bolesničko pomazanje, te treća skupina su sakramenti zajedništva i poslanja vjernika: sveti red i ženidba. Sigurno, ovaj raspored nije jedini mogući, ali nam on omogućuje vidjeti kako sakramenti tvore organizam u kojem svaki pojedini sakrament ima svoje životno mjesto. U tom organizmu euharistiji pripada jedinstveno mjesto kao „sakramentu nad sakramentima“. Svi su drugi sakramenti usmjereni k njemu kao svojem cilju. (usp. KKC)
Značenje riječi "sakrament"
Riječ sakrament znači sveti znak. Kad govorimo o sakramentima onda je riječ o svetim znakovima. Upotrebljava se i riječ misterij, a pravo značenje jest tajna ili otajstvo. Otuda nakon posvećenja kruha i vina u sv. misi svećenik kaže tajna vjere, a puk odgovara: Tvoju smrt, Gospodine, naviještamo, tvoje uskrsnuće slavimo, tvoj slavni dolazak iščekujemo.
Sakramenti su vidljivi znakovi nevidljive Božje ljubavi i prisutnosti. Oni su mjesto, vrijeme i način na koji ovdje i sada na najizvrsniji način doživljavamo susret s Isusom Kristom. Oni nas stavljaju u spasenje. Dakle, u sakramentima je nešto dostupno našem ljudskom iskustvu, to je ono vidljivo, a nešto je izvaniskustveno, to je ono nevidljivo. A to nevidljivo jest sam Bog i ono što Bog u nama čini (usp. KKC).
Za potrebe naše župne web stranice nije nam cilj ulaziti u duboku teološku raščlambu sakramenata već o njima iznijeti osnovno tumačenje kao doprinos boljem pastoralnom radu svećenika i pastoralnih suradnika u susretu s vjernicima. Stoga su u ovome izborniku obrađeni samo oni sakramenti koji su sastavni dio župnoga pastorala. (pek)