Sprovod
Kralju vjekova kojemu sve živi *
Svako ljudsko biće umire "na svoj način". Najvažnije nam je da nam naši dragi preminu izmireni s Bogom, to znači da su se ispovijedili, pričestili i primili bolesničko pomazanje. Kad su teže bolesni, nemojte se bojati reći im da se izmire s Bogom. Nije isto umrijeti u miru ili umrijeti u nemiru.
Ispraćaj pokojnika dogovara se u pogrebnom poduzeću koje određuje datum, mjesto i vrijeme sprovoda. Nakon toga sprovod treba doći prijaviti netko od bliske rodbine pokojnika u župni ured na čijem je području pokojnik stanovao. Podaci koje je potrebno prijaviti u župnom uredu radi upisa u Maticu umrlih su:
- ime i prezime pokojnika
- datum, mjesto rođenja i OIB
- adresa stanovanja
- donijeti osobnu iskaznicu pokojnika, OIB i dvije osmrtnice (tzv. particetle)
- ime supruga ili supruge, te roditelja
- uzrok smrti
- je li primio bolesničko pomazanje / ispovijed
- datum, vrijeme i mjesto sprovoda
- nadnevak Mise zadušnice za pokojnika
Ukoliko imate još kakvih pitanja ili nejasnoća, slobodno ih iznesite na razgovoru u župnom uredu.
Smrt i sprovod
Slučaj smrti nekoga našeg ukućanina, prijatelja ili znanca uvijek nas teško pogađa. To je za nas nepovratni rastanak. A svaki je rastanak težak, jer s njime odlazi dio nas samih. Bol i potištenost nas tada zahvaća. Posebno je to slučaj s rastankom po smrti. Ipak vjera u Krista nas hrabri da smrću sve ne prestaje. Ljubav i dobrota naših dragih - njihova osobnost - trajno ostaju. Možda u smrti ona postaje za nas još opipljivija i djelotvornija. Vjera u uskrsnuće i život koji se nastavlja - u tim teškim trenucima jedina su nam utjeha.
Kad doznamo za smrt kojeg prijatelja ili znanca izrazit ćemo obitelji sućut, ponuditi im se bez ustručavanja za pomoć u tim teškim trenucima i svojom vjerom u uskrsnuće biti im podrška. Ako ikako možemo, sudjelujmo u sprovodu.
Misterij smrti
Ništa u našem životu nije tako sigurno kao činjenica da ćemo umrijeti. To je prestanak našeg ovozemnog života i napuštanje svega što imamo i što jesmo. To je prekid svih naših nauma i snova. Htjeli bismo zaboraviti i u sebi ugušiti misao na smrt. No, ta misao nesmiljeno prožima sve naše dane i pokazuje nam privremenost i prolaznost svega što činimo. Neki smrt smatraju besmislom i prazninom. Može li se to gledanje uskladiti s današnjim isticanjem dostojanstva i vrednote ljudske osobe? Može li čovjek prijeći u ništavilo te zauvijek prekinuti veze s drugim ljudima, veze koje su ga činile osobom u zajedništvu s drugim ljudima?
Poput svoje braće ljudi koji ne vjeruju u Boga, i mi kršćani se suočavamo sa sablazni smrti. I mi poput njih tražimo njezin smisao. O njoj razmišljamo i gajimo u sebi nadu i čežnju za životom. Krist nam otkriva smisao smrti. Mi smatramo da je ona svršetak, a Krist govori da je ona prijelaz. Svojim uskrsnućem pokazao je da život izvire iz smrti.
Stoga je smrt za nas poziv da živimo i smislenim činimo svoj rad i svoj život kako bismo jednom mogli zauvijek taj život živjeti u punini. (pek)
* Natpis na crkvi Krista Kralja na zagrebačkom Mirogoju