Ponedjeljak, 5. lipnja, bio je svečan dan u našoj župi. Dva su ga događaja obilježila: godišnje župno klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu i nakon mise predstavljanje knjige „Ikona Boga nevidljivoga“ koju je napisao naš župnik vlč. Krunoslav Kolar.

Godišnje klanjanje uz izloženo Presveto naši župljani su vjernički i vrlo pobožno nazočili u crkvi uz osobnu molitvu od jutarnjih do večernjih sati. Klanjanje je zadnjih pola sata predvodio župnik molitvama, a vjernici pjesmama. Svečano misno slavlje potom je predslavio vlč. Željko Nestić, bivši župnik Župe Rođenja Isusova, a sada župnik Župe bl. Alojzija Stepinca u Dugoj Resi. Tema vrlo slušljive i poučne propovijedi koju je održao vlč. Željko bila je euharistija kao hrana nas Kristovih otkupljenika za vječni život. Misu je suslavio naš župnik vlč. Krunoslav Kolar.
Nakon mise u crkvi je predstavljena nova knjiga župnika Kolara, pod nazivom ''Ikona Boga nevidljivoga“ - Uvod u teologiju ikone s teološkim iščitavanjem ikone Krista Pantokratora u izdanju Glasa Koncila. Riječ je o prvoj takvoj knjizi na hrvatskom jeziku, jedinstvenoj u našoj teološkoj literaturi.










O knjizi su govorili mons. Milan Stipić, biskup Križevačke eparhije, koji je napisao predgovor u knjizi, zatim o. Kirko Velinski, protojerej stavrofor i parohijski svećenik Makedonske Pravoslavne Crkve u Republici Hrvatskoj, dr. sc. Branimir Stanić, glavni urednik Glasa Koncila te autor, vlč. Kolar.
Biskup je ukratko predstavio sadržaj knjige: prvo je govorio o smislu i teologiji ikone, a zatim o teološkom iščitavanju ikone. “Ikona je imanentna svim kršćanima kako na istoku tako i na zapadu (…), ova knjiga, koju svakako toplo preporučujem svima, kao i čitavo sveto Evanđelje, nam svjedoči da je Bog zaista sve i u svemu" završio je svoje izlaganje mons. Milan Stipić.
Otac Kirko Velinski predstavio je detaljnije drugi dio knjige tj. teološko iščitavanje ikone Krista Pantokratora, te doprinos knjige ekumenskim nastojanjima. Na kraju izlaganja rekao je “Želim da ova knjiga pomogne svima nama u razmatranju otajstva Krista, da onima koji nisu Bizantske tradicije približi ikonu, ali i samu tradiciju te da nas sve koji u Krista vjerujemo međusobno zbliži već na ovome svijetu.”
''Objeručke smo prihvatili izdati ovu knjigu. Bilo je sjajno surađivati'', rekao je urednik Stanić i dodao kako je zlatna boja na naslovnici stavljena kako bi ljepota ikone došla do izražaja. ''To zlato neka nam simbolički govori da je došlo zlatno doba ekumenizma'', zaključio je Stanić.
Župnik Kolar, autor knjige, zainteresirao se za ikone još tijekom studija pa je na tu temu i diplomirao, a sada je u knjizi donio i znanstveni rad. ''Nastojao sam dati slavu i hvalu Bogu ovim djelom. Biti pred ikonom znači biti pred otajstvom vjere. Ikona uživa sakramentalnost na određeni način. Ona nije dekorativni predmet već zapis vjere pomoću boje. Ikona zahtijeva poznavanje jezika boja u nekoliko dimenzija. Preko ikona ulazimo u odnos s Bogom čija smo i mi ikona sami. Knjiga neka budu vrata u teološki svijet ikone'' rekao je autor te dodao kako je knjiga posvećena utjelovljenom Logosu – Isusu Kristu. ''Nakon što pročitate ikone, rado ćete odlaziti u hramove bizantske tradicije. Neka bude prisutna nakana – da svi koji u Njega vjeruju, budu jedno'', rekao je vlč. Kolar te zahvalio svima koji su radili na knjizi.
Knjigu je grafički oblikovao Tomislav Kučko, lektorirala Irena Šupuković, a recenzirali doc. dr. sc. Antun Japundžić iz Đakova te doc. dr. sc. Ivan Macut iz Splita. Predstavljanje knjige moderirala je župljanka Blaženka Jančić, urednica religijskog programa Hrvatskog radija.
Nakon mise i predstavljanja knjige uslijedilo je ugodno druženje uz skromni domjenak.