"Sve su staze Gospodnje istina i ljubav,

za onog koji čuva Savez njegov i propise."

Iz pripjevnog psalma 1. nedj. Došašća (Ps 25, 10)

1adv

Došašće nije samo vrijeme,

došašće su ljudi.

Zakon ljubavi

31. listopada 2021.

31. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

31NKGB Zakon je ljubiti Boga i čovjeka

DUHOVNA MISAO. 31.NKG.B

U evanđelju 31. nedjelje kroz godinu Isusu dolazi pismoznanac koji traži odgovor na pitanje koja je zapovijed najveća. Isus citira ono što donosi Ponovljeni zakon, tzv. „Šema Israel!“, prema prvim riječima koje se prevode sa „Slušaj, Izraele!“

Ovdje se otkriva kako je preduvjet bilo kakvog vršenja Božje volje otvorenost za njegovu riječ.

To ne znači da je dovoljno biti samo slušatelj, već prije svega vršitelj Božje riječi. Tek poslušni jedinom Bogu možemo izvršiti daljnji zahtjev, a to je ljubiti ga svim srcem, dušom, umom i snagom. Ljubav prema Bogu je logična posljedica spoznaje Boga.

Onaj tko ga je doista upoznao, taj ga doista i ljubi i služi mu, jer zna da mu nitko na ovome svijetu ne može dati toliko koliko mu daje Bog. Na staru židovsku zapovijed Isus dodaje i s njom izjednačuje novu koja poziva na ljubav prema bližnjemu. A ona mora biti jednaka onoj koju imamo prema sebi.

Boga se ljubi kroz čovjeka, kako kaže sv. Ivan apostol, jer ne možemo reći da ljubimo Boga kojega ne vidimo, ako ne ljubimo čovjeka kojega vidimo. Isus čitav zakon svodi na ljubav. Zakon iz svojevrsnog sustava obveza prema Bogu i čovjeku prelazi u želju, u htijenje da se čini dobro koje je inspirirano i vođeno ljubavlju.

Ovo je izvrstan test naše vjere i pripadnosti Kristu: ako ljubimo Boga iznad svega i čovjeka kao sebe samoga, tada smo vjernici, tada smo kršćani.

Upravitelj župe

Krunoslav Kolar