"Saznaj koliko ti je Bog dao i od toga uzmi što ti treba;

ostatak je potreban drugima."

Sv. Augustin

Brak – slika vjernosti Bogu

3. listopada 2021.

27. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

27NKGB Brak i vjernost

DUHOVNA MISAO. 27.NKG. B

Evanđeoski izvještaj 27. nedjelje kroz godinu govori nam o otajstvu braka u kojem muškarac i žena postaju jedno tijelo te je samim time taj sakrament nerazrješiv. To nas simbolički dovodi do

sakramenata kršćanske inicijacije po kojima postajemo jedno s Bogom.

Kao što ženidba ne prestaje vrijediti ako se supružnici raziđu, tako ni biljeg krštenja ne iščezava ako se udaljimo od Gospodina. Isusov nas poziv na bračnu vjernost poziva da budemo u prvom redu vjerni Bogu. Često to nismo te svojim grijehom vrijeđamo Božju bezuvjetnu ljubav koja ide dotle da žrtvuje svoga Sina kako bi nas pomirio sa sobom i vratio nas k sebi.

Stoga je najveći grijeh prevariti Boga, tj. staviti nekog ili nešto ispred njega, a odavde kreću i sve druge povrede odnosa prema svakom bližnjem. A upravo je bližnji poseban dokaz da nas Bog voli. Tko je svjestan veličine dara bližnjega, taj ne sumnja, jer ima opipljiv dokaz Božje ljubavi. Zbog toga se nitko u ovome svijetu ne bi smio osjećati samim, jer bi to značilo da smo promašili svrhu svoga postojanja i okrenuli se samima sebi umjesto da budemo jedni drugima prisutnost koja bližnjega vodi k Bogu.

Zato poštujmo i ljubimo bližnjega te budimo bližnji svakom čovjeku koji nije stvoren za samoću, već za zajedništvo s Bogom i ljudima, ovdje i u vječnosti.

zlatna linija

Upravitelj župe