"Saznaj koliko ti je Bog dao i od toga uzmi što ti treba;

ostatak je potreban drugima."

Sv. Augustin

Samokontrola ili kako izbjeći pakao

26. rujna 2021.

26. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

26NKG.B.Samokontrola

DUHOVNA MISAO. 26.NKG.B

Evanđeoski ulomak 26. nedjelje kroz godinu donosi više tema o kojima se možemo propitkivati, a zasigurno nam se najčudnijim čini Isusov poziv

na samosakaćenje, jer je, prema njegovim riječima, bolje odstraniti ud ili organ koji nas navodi na grijeh, nego cjelovito biti bačen u propast.

Dakako da Isus od nas ne traži doslovno odstranjenje naših nogu, ruku ili očiju, jer to nije Božja volja. Isus od nas traži samokontrolu u situacijama koje nas navode na određeni grijeh, jer smo kao razumska bića svjesni svojih slabosti kao i određenih okolnosti koje nas stavljaju u položaj da počinimo grijeh.

Potrebno je odlukom volje izbjegavati takve situacije kako bismo sačuvali mir u srcu, jer kada očijukamo s grešnom prigodom, logično je da će ona završiti rađanjem grijeha. Onaj kome je na srcu kraljevstvo Božje zna kontrolirati ruku, nogu i oko koji mogu odvesti srce na pogrešan put.

Teško je i zamisliti bol koju bismo mogli osjetiti kada bismo ostali bez ruke, noge, oka ili bilo kojeg drugog uda ili organa, ali je ta bol ništa spram one boli koju bi čovjek mogao osjetiti ako zauvijek izgubi Boga, odlučivši se načinom svoga života za pakao.

Stoga je važno odabrati Kristov put, naučiti se samokontroli u skladu s Božjom voljom kako sebi i drugima ne bismo bili stupica za grijeh već putokaz prema Kristu.

zlatna linija

Upravitelj župe