"Tražio sam Gospodina, i on me usliša, izbavi me od straha svakoga."  Psalam 34,5

Dijeliš ili spajaš?

6. lipnja 2021.

10. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

10 nkg 2021 puzzle

Nakon vazmenog vremena i velikih svetkovina Duhova, Presvetog Trojstva i Tijelova – pomalo se vraćamo u redovito vrijeme kroz godinu. Puno smo toga doživjeli i velika je opasnost da se opustimo.

Kao ono kada ponekad nakon vremena ustezanja i posta okrenemo ploču i nadoknađujemo izgubljeno.

Potrebno se opustiti, potrebno je dati vrijeme za klijanje, rast, cvat i plodove, smanjiti aktivnosti, ipak – potrebno je i biti stalno na oprezu. Kao da nas i tema evanđelja želi podsjetiti na opasnost koja stalno vreba, a to je da naivno povjerujemo sotoni, kao ono prvi čovjek.

Sotona ima samo jedan zadatak i to čini vrlo vješto i uspješno. Podijeliti! Nastoji čovjeka najprije odvojiti od Boga, kada to uspije, odvaja ga od čovjeka i konačno razdjeljuje čovjeka samog u sebi. I za Isusa su mislili i govorili da je opsjednut sotonom, kako nam to donosi evanđelje desete nedjelje kroz godinu.

U tim događajima, Isus proglašava i naziva svojom rodbinom sve one koji vrše volju Božju. Dakle, ne one koji misle da vrše Božju volju, poput aktivista koji stalno nešto traže, napadaju i smišljaju – a ništa ne rade, nego koji to i čine, što se pak prepoznaje po plodovima. To je uvijek, u prvom redu zajedništvo, spajanje i okupljanje.

z lin

17:00-18:00  utorak, četvrtak i subota