"Tražio sam Gospodina, i on me usliša, izbavi me od straha svakoga."  Psalam 34,5

Kruh za gladne pravednosti i ljubavi

3. lipnja 2021.

SVETKOVINA TIJELOVA

adorazione eucaristica

Tijelovo (slavi se u cijeloj Crkvi od 14. stoljeća) je svetkovina koja nas vodi do Velikog četvrtka, do tajne Isusove posljednje večere. U tom zalogaju kruha i gutljaju vina Isus grješnim ljudima poklanja svoje tijelo i svoju krv.

Ovaj se blagdan u nekim našim krajevima zove i Brašančevo. Brašno pšenično: potrebno je za kruh, za hranu čovjeka, a brašno je potrebno i za hostiju – Kristovu duhovnu hranu. Isus na toj večeri ustanovljuje euharistiju ('communio - pričest') te kroz stoljeća i tisućljeća ostvaruje zajedništvo sa svim vjernicima u Crkvi.

Dajući sebe u zalogaju svetoga kruha, Krist želi da i mi jedni drugima postanemo kao 'zalogaj kruha', kao oni koji su trajno gladni pravednosti i ljubavi.

Tajna Tijelova još je svestranija. Na Tijelovo Crkva Kristova – vjernici izlaze na ulice, u procesiju. U tom javnom čašćenju pronosimo Presveto svojim gradom i selom, kroz mjesto gdje živimo, radimo, trpimo, radujemo se i tugujemo. Tako pronosimo Sveti sakrament kroz cijeli svemir i time postajemo sudionici Vječnoga već ovdje na zemlji. (pek)

Opširnije o Tijelovu iz knjige "Naša obitelj slavi crkvenu godinu" ovdje

z lin

17:00-18:00  utorak, četvrtak i subota