
Evangelizirati, a ne ukloniti one koji ne prihvaćaju Krista
26. lipnja 2022.
13. NEDJELJA KROZ GODINU (C)

DUHOVNA MISAO. 13NKG. C
Ponekad smo brzi na osudi te se u nama rađaju misli koje nemaju pobožnu nakanu prema onima s kojima se razilazimo u stavovima i mišljenjima.
Takvu situaciju donosi nam evanđelje Trinaeste nedjelje kroz godinu.
Naime, nakon neuspjeha Isusovih glasnika da mu priprave put u Samariju, dvojica iz apostolskog zbora, braća Jakov i Ivan, imaju rješenje za taj problem: uništenje Samarijanaca ognjem s neba. Iako ga prate već treću godinu, nisu ništa naučili od Isusa. Zbog toga ih je ukorio, jer Isus nije došao uništavati već pomoći, nije došao mrziti već ljubiti, nije došao osuditi već spasiti. To nije ušlo u srca njegovih suputnika, iako su slušali njegovu riječ i promatrali djela Božje ljubavi.
Poslanje kršćana nije ukloniti one koji nisu naše vjere i misli, već im navijestiti evanđelje. Oni su naše misijsko područje, a za to nije potrebno otići u daleke zemlje već se osvrnuti oko sebe i vidjet ćemo da ima mnoštvo onih koji Krista još ne poznaju. Naš je zadatak biti njegovim glasnicima, pripremiti mu put u živote i srca ljudi. Možda smo i sami nerijetko poput Samarijanaca, tvrdi za riječ Božju, svojeglavi u postupcima.
Unatoč tome, Bog ima strpljenja za nas. Imajmo i mi za one koje nam Bog s razlogom šalje na životne putove da im Boga pokažemo životom i djelima ljubavi.




