Svjedočanstvo časne sestre Kajzerčanke

08.08.2020.

Tekst: Anamarija Mesić

Gošća: č. s. Anđelka, Misionarke ljubavi Majke Terezije 

svj misionarke ljubavi 1

Na blagdan Preobraženja Gospodinova u našoj župi Rođenja Isusova na Kajzerici započeli smo s devetnicom, molitvenom pripremom uoči svetkovine Velike Gospe...

Svakoga dana u 17:50 moli se Gospina krunica uz razmatranja svetog Ljudevita Montfortskog te se pjevaju Lauretanske litanije i slavi sveta misa. Na kraju svete mise, koju predvodi župnik vlč. Željko, molimo molitve devetnice. U tim molitvama utječemo se Djevici Mariji za njen zagovor i pomoć u svladavanju svakodnevnih životnih izazova. Jer, kao što kaže marijanska molitva „Spomeni se, … kako se još nikada nije čulo da si ikoga zapustila koji se tvojoj zaštiti utekao, tvoju pomoć zatražio i tvoj zagovor zaprosio…“ tako i mi, sudionici devetnice, predajemo svoje molitve s pouzdanjem da će biti uslišane na, za nas, najbolji način.

Trećeg dana devetnice, u subotu 8. kolovoza, nakon svete mise, predstavila nam se časna sestra Anđelka M. C. iz ženske redovničke zajednice Misionarke ljubavi (koju je osnovala Majka Terezija iz Kalkute).

Sestra je odrasla na Kajzerici. I radi toga se osjetila posebna bliskost i radost susreta župljana s „našom župljankom“.

Kratak uvod u susret je dao naš župnik vlč. Željko, nakon čega smo molili molitvu blaženog Johna Henryja kardinala Newmana „Ižarivati Krista“. Tu molitvu mole sestre Misionarke ljubavi redovito nakon pričesti.

Svoje je svjedočanstvo sestra Anđelka započela opisom kako je krenuo njezin vjernički život uz Krista. Kad je bila mlada djevojka, nakon završenog školovanja, ljetne praznike je provodila na otoku Braču. Tu je upoznala mladića i djevojku, mladi par, koji su privukli njezinu pozornost jer su imali nešto u sebi što je svijetlilo. Pozvali su je da dođe na svetu misu na svetkovinu Velike Gospe (tada sestra nije imala sakramente niti poznavala katoličku vjeru) gdje su je riječi pjesme „Ima jedna duga cesta“ duboko dirnule tako da je plakala za cijelo vrijeme trajanja mise.

Sljedeći poticaj da upozna Krista dobila je nakon što je pročitala knjigu „Djevojko, znaš li ljubiti“ koja joj je kako kaže „otvorila jedan novi svijet“. Potražila je autora knjige - svećenika i on joj je postao duhovnik. Primila je sakramente i počela aktivno prakticirati katoličku vjeru.

Poziv i želju da postane časnom sestrom osjetila je u srcu tijekom gledanja filma o Majci Tereziji u zagrebačkoj katedrali. Bilo je to 1979. godine kada su grad Zagreb posjetili misionari p. Ante Gabrić i Majka Terezija. Tada je vidjela uživo Majku Tereziju i uočila njenu karizmatičnost, Božji dar da je mogla riječima (tada je Majka Terezija održala govor prisutnim vjernicima) dotaknuti srca drugih ljudi jer je puno ljudi slušajući je - plakalo.

Prve zavjete sestra Anđelka položila je u Rimu 1986. godine. Časne sestre toga reda polažu četiri zavjeta: siromaštvo, čistoću, poslušnost i predano služenje najsiromašnijima među siromasima. U svojoj službi sestara Misionarki ljubavi dosad je boravila i djelovala u Skoplju, Berlinu, Ljubljani, Banjoj Luci i Zagrebu.

Osim svoga životnog puta sestra Anđelka je predstavila nastanak, cilj i djelovanje Misionarki ljubavi. Red je nastao na zahtjev Isusov koji je od Majke Terezije (koja je čula u sebi Njegov glas) tražio da osnuje zajednicu koja će biti vatra njegove ljubavi tamo gdje žive najsiromašniji od siromaha. Prvi apostolati reda bili su podučavanje siromašne djece, da bi se zatim proširilo na traženje i pomoć napuštenih i umirućih siromaha u Kalkuti te vođenje sirotišta za napuštenu djecu. S vremenom se po svijetu pročulo za djelovanje družbe i ona se počela širiti u brojne zemlje diljem svijeta. Cilj zajednice Misionarki ljubavi je utažiti Isusovu žeđ za našom ljubavi, za dušama, a sestre se stavljaju Isusu na raspolaganje kako bi bile oruđe u Njegovim rukama.

Premda je bila vrlo topla ljetna večer, prisutni su pozorno slušali izlaganje koje je trajalo i dulje od predviđenog vremena. Susretu je prisustvovao lijep broj župljana koji su se, obogaćeni i osnaženi sadržajem trećeg dana devetnice, zadržali još neko vrijeme u druženju i razgovoru.

Hvala Presvetom Trojstvu i Blaženoj Djevici Mariji na ovoj večeri! Sveta Majko Terezijo, moli za nas! (Anamarija Mesić)

svj misionarke ljubavi 2

svj misionarke ljubavi 3

svj misionarke ljubavi 4

 

z lin

 

Ižarivati Krista

Dragi Isuse,

pomozi mi da posvuda širim

miomiris Tvoje ljubavi.

Preplavi mi dušu svojim duhom

i svojim životom.

Prožmi cijelo moje biće,

tako da moj život

bude samo odsjaj Tvoga života.

Obasjaj me svojim svjetlom,

da svatko koga sretnem

osjeti Tvoju prisutnost

u mojoj duši.

Neka podigne pogled

i ne vidi mene,

nego samo tebe, Isuse!

Ostani sa mnom,

da svijetlim kao Ti,

i da postanem svjetlo drugima.

To će svjetlo, Isuse,

dolaziti od Tebe,

a ne od mene;

Ti ćeš preko mene

svijetliti drugima.

Daj da te slavim

onako kako ti najviše voliš –

obasjavajući ljude oko sebe.

Daj da te propovijedam

bez propovijedanja,

ne riječima, već primjerom,

privlačnom snagom,

ljubaznim utjecajem svojih djela,

očitom puninom ljubavi

kojom moje srce gori za Tebe.

Amen.

 

z lin

Kontakt

ŽUPA ROĐENJA ISUSOVA

Kajzerica

Ulica IX. Podbrežje 35

10020 Zagreb

info@zupa-kajzerica.com

Telefon  +385 1 655 02 93

 

Upravitelj župe

Krunoslav Kolar

 

 

ŽIRORAČUN

Zagrebačka banka d.d.

IBAN: HR9623600001101628709

 

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOGA UREDA

17:00-18:00  utorak, četvrtak i subota, te po dogovoru

 

SVETE MISE NEDJELJOM

Jutarnja misa u 9:00

Župna misa u 11:00

Večernja misa u 18:30

 

Lokacija